2024. február 1-től ügyeleti rendszer lépett életbe

Február 1-től Fejér és Pest vármegye is csatlakozott az új alapellátási ügyeleti rendszerhez, melynek hívószáma 1830. Ezzel egy időben Tahitótfaluban megszűnt az ügyeleti pont, az addig oda tartozó hét település lakói a Szentendrén található új ügyeleti központhoz fordulhatnak segítségért. Az Országos Mentőszolgálat hivatalos weboldalán ezzel kapcsolatban az alábbi tájékoztatás olvasható:

Az ügyeleti alapellátást 2024. február 1-től Fejér és Pest vármegyében is az új, egységes rendszerben biztosítjuk a betegek számára. Az ügyelet központi telefonszáma felnőttek és gyermekek esetében is 1830, melynek hívásával a beteg szakszerű tanácsot kap, szükség esetén a tartózkodási helyére sürgősségi ügyeleti autót, vagy életveszély esetén azonnal mentőt küldünk, bármely településen is tartózkodjon az ellátásra szoruló. A telefonszám a teljes ügyeleti időszakban, hétköznap 16 óra és másnap reggel 8 óra között, hétvégéken és ünnepnapokon pedig egész nap hívható. Az új ügyeleti rendszer felépítésének és működésének az egyes csatlakozó vármegyékre vonatkozó részletei a www.mentok.hu/ugyelet linkre kattintva is elérhetők - olvasható a mentok.hu oldalán.

Az Országos Mentőszolgálat weboldalán megtekinthető egy olyan videó, mely Pest vármegye új, egységes alapellátási ügyeleti ellátásával kapcsolatban segít eligazodni:


A változás markánsan érinti a régiót, emiatt a lakosság aggályai megalapozottak, a hét településen élő emberek bizonytalanok és félnek. Ahhoz, hogy megértsük az új ügyeleti rendszerrel kapcsolatos negatív érzéseket, lássuk a civil kezdeményezés által összegyűjtött tényeket és okokat:

- Az új ügyeleti rendszer bevezetését megelőzően Pest vármegye 187 településén 52 helyen 24 szolgáltató működtetett orvosi ügyeletet. Többek között ilyen ügyelet volt Tahitótfaluban is, közel negyven éve sikeresen, szakszerűen, biztonságosan ellátva a térség hét települését és közel harmincötezer lakosát Leányfalun, Visegrádon, Dunabogdányban, Tahitótfaluban, Kisorosziban, Pócsmegyeren és Szigetmonostoron.

- Februártól a szolgáltatók helyett a Mentőszolgálat és a háziorvosok együttesen látják el az ügyeletet, mely által Pest Vármegyében a korábbi 52 ügyeleti pont közel harmadára csökken: összesen csupán 18 településen lesz ügyelet, ezen belül is csak 12 helyen olyan ügyeleti központ, ahonnan az orvosok autóval is ki tudnak vonulni házhoz.

- Február elsejétől Tahitótfalu helyett Szentendrén működik az ügyelet: a korábbi hét helyett nagyjából dupla annyi települést lefedve, harmincötezer helyett nagyságrendekkel több lakost kiszolgálva.

- A jelentősen megemelkedett lélekszám mellett fontos tényező az ügyeleti központ távolsága is, mely hatványozottan nehezítheti a biztonságos ellátást. Tahitótfalu ügyelete az érintett régió közepén helyezkedett el, riasztás esetén vagy az ügyelet felkeresése esetén is a leghosszabb távolság – Visegrád esetében – 12 km volt. Mindez a módosítás után megduplázódik, ami a délutáni és esti csúcsforgalomban, illetve a hétvégi dugók miatt időben lehetetlen és ijesztő kihívást jelent mind a kivonuló ügyeleti személyzet, mind a rendelőbe tartó betegek számára.


Ne feledjük: amennyiben a 1830-as számot nem érjük el, vagy az eset sürgős, - az Országos Mentőszolgálat iránymutatásaival egybehangzóan - gondolkodás nélkül hívjuk a 112-es telefonszámot!