Civil kezdeményezés mellé álltunk

2024.01.17
"Az igazán erős emberek felemelnek másokat. Az igazán hatalmas emberek pedig összehozzák a többieket."

A Michelle Obama által megfogalmazott gondolat akár annak a kezdeményezésnek a mentén is értelmet nyer, amelyet Tahitótfaluban két civil lakos - Kosztek Gabriella és Kosztán Magdolna - indított útjára. Tahi orvosi ügyelet támogatói elnevezéssel egy olyan Facebook-csoportot hoztak létre, amely azt célozza meg, hogy a településen újra lehessen orvosi ügyelet. Tették mindezt annak érdekében, hogy a közösségi oldal segítségével - és a közösség erejével - nagyobb nyilvánosságot kapjon a létfontosságú témakör. Ez a csoport lehetőséget biztosít a helyi lakosoknak, hogy információkat osszanak meg és együttműködjenek a probléma megoldása érdekében. A civil aktivistákhoz - felismerve a helyi közösség szükségleteit - a régió többezres lakossága és a Dunakanyar Baráti Kör is csatlakozott.

Országgyűlési határozat

Az Országgyűlés által 2022. decemberében elfogadott törvénynek megfelelően 2024. február elsejétől Pest vármegyében is az új rendszer szerint működik az orvosi ügyelet. Az eddigi gyakorlat módosításának célja, hogy a betegek számára a korábbinál magasabb színvonalú ellátást biztosító, továbbá a sürgősségi ellátórendszer elemeivel összekapcsolt új ügyeleti rendszer működhessen Pest vármegye 187 településén.

A kezdetek

Eddig 52 helyen 24 szolgáltató működtetett orvosi ügyeletet. Többek között ilyen ügyelet volt Tahitótfaluban is, közel negyven éve sikeresen, szakszerűen, biztonságosan ellátva a térség hét települését és közel harmincötezer lakosát Leányfalun, Visegrádon, Dunabogdányban, Tahitótfaluban, Kisorosziban, Pócsmegyeren és Szigetmonostoron.

A változás

A döntés markánsan érinti a régiót, emiatt a lakosság aggályai megalapozottak, a hét településen élő emberek bizonytalanok és félnek. Ahhoz, hogy megértsük az új ügyeleti rendszerrel kapcsolatos negatív érzéseket, lássuk az okokat!

- Februártól a szolgáltatók helyett a Mentőszolgálat és a háziorvosok együttesen látják el az ügyeletet, mely által Pest Vármegyében a korábbi 52 ügyeleti pont közel harmadára csökken: összesen csupán 18 településen lesz ügyelet, ezen belül is csak 12 helyen olyan ügyeleti központ, ahonnan az orvosok autóval is ki tudnak vonulni házhoz.

- Február elsejétől Tahitótfalu helyett Szentendrén működik az ügyelet: a korábbi hét helyett nagyjából dupla annyi települést lefedve, harmincötezer helyett nagyságrendekkel több lakost kiszolgálva.

- A jelentősen megemelkedett lélekszám mellett fontos tényező az ügyeleti központ távolsága is, mely hatványozottan nehezítheti a biztonságos ellátást. Tahitótfalu ügyelete az érintett régió közepén helyezkedett el, riasztás esetén vagy az ügyelet felkeresése esetén is a leghosszabb távolság – Visegrád esetében – 12 km volt. Mindez a módosítás után megduplázódik, ami a délutáni és esti csúcsforgalomban, illetve a hétvégi dugók miatt időben lehetetlen és ijesztő kihívást jelent mind a kivonuló ügyeleti személyzet, mind a rendelőbe tartó betegek számára.

A közösségi összefogás ereje

A Facebook-csoport létrehozását követően 2024. január 19-én Mentsük meg a tahitótfalui orvosi ügyeletet címmel elindult egy olyan online – az ügyeleti rendszer visszaállítását szorgalmazó – aláírást gyűjtő petíció, melyhez január 22-én papír alapú aláírásgyűjtés lehetőségeként számos üzlet, szervezet, egyéni vállalkozó aláírásgyűjtő pontként is csatlakozott.

Aláírópont Tahitótfaluban: a Gazdaboltban is van lehetőség a személyes aláírásra
Aláírópont Tahitótfaluban: a Gazdaboltban is van lehetőség a személyes aláírásra

Az aláírások gyűjtése folyamatos, az aláírópontok száma növekszik, a térségben korábban soha nem látott és példaértékű civil megmozdulás erejében bízva hisszük, hogy a régió harmincötezer lakosának egybehangzó véleménye, kérése és hangja képes lesz megváltoztatni a már bevezetett módosítást annak érdekében, hogy a hét település továbbra is a korábban megszokott biztonságban élhessen.

A Dunakanyar Baráti Kör csatlakozása

Az orvosi ügyelet visszaállításáért küzdő civilekhez a Dunakanyar Baráti Kör már az első napokban csatlakozott. 

Tettük ezt annak érdekében, hogy az általunk végzett közösségi munka segítségével kiemeljük a civil összefogás fontosságát, támogatást és anyagi segítséget nyújtsunk a kezdeményezéshez, valamint együttműködjünk a helyi érdekeket képviselőkkel és üzenetünket - médiamegjelenésekkel - még szélesebb körben közvetítsük.

A Dunakanyar Baráti Kör megalapítója, Ádám Erik ad interjút az ATV stábjának
A Dunakanyar Baráti Kör megalapítója, Ádám Erik ad interjút az ATV stábjának
"Mi – Leányfalu, Visegrád, Dunabogdány, Tahitótfalu, Kisoroszi, Pócsmegyer és Szigetmonostor lakosai – a módosítás bevezetéséig egészségügyi probléma esetén, ügyeleti időben számíthattunk a megfelelő és teljes körű ügyeleti orvosi ellátásra. Számunkra az a biztonság, hogy továbbra is elérhető távolságból, illetve azonnali egészségügyi segítséget tudjunk kérni és kapni továbbra is elengedhetetlen."

Ne feledjük!

A régió hét településének civil kezdeményezése nagyszerű példa arra, hogy a közösségi összefogásnak és az aktív részvételnek milyen erős hatása lehet. Kosztek Gabriella és Kosztán Magdolna, továbbá az őket követő több ezer lakó példája inspiráló, és rámutat arra, hogy milyen erősek lehetünk azáltal, hogy elindítunk vagy támogatunk egy-egy jó ügyet. A Dunakanyar Baráti Kör elkötelezett a közösség érdekében és büszke az önkéntesek erejére, akik képesek megváltoztatni és felemelni egy egész közösséget.

DUNAKANYAR BARÁTI KÖR


Email: info@dunakanyarbaratikor.hu

Telefon: +36 70 623 3788

Facebook: Dunakanyar Baráti Kör