A civil összefogás ereje
"Az igazán erős emberek felemelnek másokat. Az igazán hatalmas emberek pedig összehozzák a többieket."
A Michelle Obama által megfogalmazott gondolat akár annak a kezdeményezésnek a mentén is értelmet nyer, amelyet Tahitótfaluban két civil lakos - Kosztek Gabriella és Kosztán Magdolna - indított útjára. Tahi orvosi ügyelet támogatói elnevezéssel egy olyan Facebook-csoportot hoztak létre, amely azt célozza meg, hogy a településen újra lehessen orvosi ügyelet. Tették mindezt annak érdekében, hogy a közösségi oldal segítségével - és a közösség erejével - nagyobb nyilvánosságot kapjon a létfontosságú témakör. Ez a csoport lehetőséget biztosít a helyi lakosoknak, hogy információkat osszanak meg és együttműködjenek a probléma megoldása érdekében. A civil aktivistákhoz - felismerve a helyi közösség szükségleteit - a régió többezres lakossága és a Dunakanyar Baráti Kör is csatlakozott.
A döntést a térség visszalépésként éli meg – különösen úgy, hogy az egy évtizede várt és Tahitótfaluba tervezett mentőállomás sem valósult meg, 2024. február 1-től pedig már az ügyelet sincs elérhető közelségben. A 11-es út fentebb ismertetett közlekedési problémái, továbbá a 2024-től kezdődő rekonstrukciós beruházások és a jövőbeni útfelújítások okán a Dunakanyar hét településének aggályai jogosak.
2024. január 19-én Mentsük meg a tahitótfalui orvosi ügyeletet címmel elindult egy olyan online – az ügyeleti rendszer visszaállítását szorgalmazó – aláírást gyűjtő petíció, melyhez január 22-én papír alapú aláírásgyűjtés lehetőségeként számos üzlet, szervezet, egyéni vállalkozó aláírásgyűjtő pontként is csatlakozott.
Amennyiben aláírópontként lehetőséged nyílik a betelt aláíró íveket kinyomtatni, az alábbi pdf dokumentum letöltésével segíteni tudod az összefogást! Köszönjük!
Az aláírások gyűjtése folyamatos, az aláírópontok száma növekszik, a térségben korábban soha nem látott és példaértékű civil megmozdulás erejében bízva hisszük, hogy a régió harmincötezer lakosának egybehangzó véleménye, kérése és hangja képes lesz megváltoztatni a már bevezetett módosítást annak érdekében, hogy a hét település továbbra is a korábban megszokott biztonságban élhessen.
Az orvosi ügyelet visszaállításáért küzdő civilekhez a Dunakanyar Baráti Kör már az első napokban csatlakozott. Tettük ezt annak érdekében, hogy az általunk végzett közösségi munka segítségével kiemeljük a civil összefogás fontosságát, támogatást és anyagi segítséget nyújtsunk a kezdeményezéshez, valamint együttműködjünk a helyi érdekeket képviselőkkel és üzenetünket - médiamegjelenésekkel - még szélesebb körben közvetítsük.
"Mi – Leányfalu, Visegrád, Dunabogdány, Tahitótfalu, Kisoroszi, Pócsmegyer és Szigetmonostor lakosai – a módosítás bevezetéséig egészségügyi probléma esetén, ügyeleti időben számíthattunk a megfelelő és teljes körű ügyeleti orvosi ellátásra. Számunkra az a biztonság, hogy továbbra is elérhető távolságból, illetve azonnali egészségügyi segítséget tudjunk kérni és kapni továbbra is elengedhetetlen."
Ne feledjük!
A régió hét településének civil kezdeményezése nagyszerű példa arra, hogy a közösségi összefogásnak és az aktív részvételnek milyen erős hatása lehet. Kosztek Gabriella és Kosztán Magdolna, továbbá az őket követő több ezer lakó példája inspiráló, és rámutat arra, hogy milyen erősek lehetünk azáltal, hogy elindítunk vagy támogatunk egy-egy jó ügyet. A Dunakanyar Baráti Kör elkötelezett a közösség érdekében és büszke az önkéntesek erejére, akik képesek megváltoztatni és felemelni egy egész közösséget.